Не съм имал против работа с „Газпром“ или който и да е друг доставчик. Въпросът е да не се фаворизира който и да е доставчик. Третирах „Газпром експорт“ като всеки друг оператор.
Това заяви по БНТ министърът на енергетиката в кабинета „Петков“ – Александър Николов (от квотата на ИТН).
Относно въпрос, дали правителството е прекратило договора с „Газпром“ по политически причини, Николов поясни, че не може да носи отговорност за това, което е правил целият кабинет, а само за това, което е свършено в сектор „Енергетика“.
„В договора на „Булгаргаз“ с „Газпром“ няма нито едно нарушение от наша страна. Затова в момента „Булгаргаз“ е в изключително силна позиция при евентуален арбитраж по неизпълнението на договора от руска страна“
Ексминистърът отбеляза, че е имал разногласия с кабинета „Петков“ относно поверения му сектор „Енергетика“, но е поставял и комуникирал проблемите в МС, а не си е позволявал да ги разгласява по медиите и така да създава трус в управлението.
Николов допълни още, че когато се водят преговори, е добре да имаш няколко алтернативи, а да не разчиташ на един доставчик.
„Затова в последните месеци избягвах да казвам фразата „Никога повече!“, относно „Газпром““.
Той не отрече, че след спирането на доставките от „Газпром“ България е купувала руски газ, но отхвърли обвиненията на ГЕРБ от последните дни, че сделките са били на неизгодно висока за страната ни цена.
„Не е вярно, че държавата е ощетена. Руски газ в Европа ще продължи да влиза, така или иначе. „Булгаргаз“ изпълняваше заявките на бизнеса, като използваше абсолютно всички възможни алтернативни търговци!“
Александър Николов се възмути на твърденията на Делян Добрев, че „Булгаргаз“ е работел само с две дъщерни фирми на „Газпром“ и че така държавата ни е ощетена с около 200 милиона лева.„Като ще говорим за търговци – защо не се споменат всички, а само една или две фирми? С тези внушения Герб се опитват да извлекат политически дивиденти“
Енергийният експерт бе категоричен, че газовите количества, които България е купувала след спирането на доставките от „Газпром“, са били на най-изгодните тръжни цени.
„Няма логика да се сравнява тръжната пазарна цена, на която купувахме газ след спирането на доставките от „Газпром“, с цената по договора с „Газпром“! Защото този договор така или иначе не се изпълнява и това не е по вина на България!“, поясни изключително сложната ситуация Александър Николов.
***
Следвайте „Има такъв народ“ вече в ТЕЛЕГРАМ и ВАЙБЪР