В бюджета на МРРБ има дупка от 3,9 млрд. От тях 2,4 милиарда са обещани по точки 1, 2 и 4 от решението на Народното събрание по заплетения казус с разплащанията към пътностроителните фирми. Това заяви министърът в оставка (на МРРБ) – Гроздан Караджов, на пресконференция в четвъртък (9 юни).
Министърът в оставка поясни, че този дефицит се е натрупал поради решението на НС и заради това, че изначално не е предвидена сума за магистралите.
„Тези 3,9 милиарда натрупан дефицит са от няколко източника. 1,2 милиарда за стари плащания – стари договорени извършения дейности по точка 1 и точка 2 от решение на НС. И двете точки касаят договори, за които бюджета на МРРБ е натоварен допълнително извън планираното през декември. Други 1,2 милиарда са за стари започнати, но недовършени работи. Те са по точка 4. Дотук 2,4 милиарда.“
Вторият източник на такъв дефицит е незалагането на средства за магистрала „Хемус“ и за скоростния път Видин-Ботевград.
„Нито една стотинка не беше оставена там, с уговорката да бъдат добавени по време на бюджетната процедура. Министърът на финансите Василев каза, че там няма да се слагат средства, защото когато се разплете казуса с „ин хаус“ договорите, чак тогава ще имаме финансиране. Работата спря, за съжаление по тези магистрали. Там са половин милиард по „ин хаус“ и още половин милиард, които са по ЗОП процедури“, обясни Караджов.
Отделно цялата коалиция обещахме половин милиард на общините, за да могат да си направят ВИК проекти и общинските пътища, които са в ужасно състояние. Това са тези 3,9 милиарда, но те никога не са искани от мен. Те бяха показани и на работната група и моят въпрос беше – как да преместим толкова голям недоимък до края на годината.
„Това са обещани от финансовия министър суми, които ги няма в актуализацията на бюджета. А тази актуализация е поредният документ изготвен без коалиционен съвет, без информиране на коалиционните партньори, изготвен на тъмно от ПП. Именно това аз заявих на заседанието на Министерски съвет, и след това напуснахме с колегите министри от ИТН.
Никъде не съм казвал, че това е условие за приемане на бюджета.“
„Това, че Караджов иска 3,9 милиарда, за да напълни гушите на „крадливите“ фирми, както се изрази Кирил Петков, и заради това си тръгва ИТН, е едно фалшиво оправдание. В паниката си, че изпускат управлението, в паниката, че не знаят какво да кажат, ПП започват да се държат по същия подъл начин, както когато се избираше гуверньора на БНБ, да говорят за крадливите фирми. За неща, които нямат нищо общо с казуса за вчерашното ни напускане. Твърденията на ПП не отговарят на фактите.“
По време на пресконференцията Караджов показа документи и разчети. От някои от тях стана ясно, че той е предложил да има контрол на НС върху разходваните средства. Той даде много детайли и за комуникацията и кореспонденцията с премиера, финансовия министър, и началника на кабинета на ПП – Лена Бориславова, както и върху некомпетентното им и съмнително поведение.
„Аз не съм поискал въпросните 3,9 милиарда лева, за които ме обвинява Петков“, поясни Караджов: „ Въпросните 3,9 милиарда са паритеобещани от Петков, Василев и цялото правителство, които да се изплатят до края на юни напътностроителите фирми. Сделките и договорите не са сключвани от мен!“
Караджов бе категоричен, че „крадецът вика – дръжте крадеца“ и всички тези пари са обещани от правителството на строителите. „Думите на Петков са жалки лъжи, до една. За съжаление никога през живота си не съм чувал толкова лъжи, изречени от един човек, камо ли по мой адрес. Аз съм изумен“.
Оставката ми е подадена още вчера, заяви министърът в оставка.