Любомир Каримански: Няма нужда да се увеличават данъците, а трябва по-висока събираемост и запушване на дупките на корупцията

Любомир Каримански: Няма нужда да се увеличават данъците, а трябва по-висока събираемост и запушване на дупките на корупцията

„Няма нужда да се увеличават данъците. На този етап ще направим всичко възможно да има по-голяма събираемост и запушване на дупки на корупцията, която и днес действа с пълна сила. Това заяви финансовият и икономически експерт на „Има такъв народ“ – Любомир Каримански, в предаването „Въпросите“ с водещ Емилия Милчева по ТВ1.

Председателят на бюджетната комисия в 46-и парламент посочи още, че подкрепата на „Има Такъв Народ“ към енергетиците и техния протест, който ще бъде на 13 октомври, се базира на желанието да се знае – какво ще е бъдещето на този сектор. Най-вече в населените места, където са ТЕЦ „Марица-Изток“ и другите ТЕЦ-ове, които ще присъстват на протеста. „Искаме да знаем начина, по който се рекултивират тези централи, за да може те да осигурят на трудещите се в тях и семействата им, препитание в тези региони. И хората да останат там, където искат да живеят.“

Експертът посочи, че говоренето на ИТН по темата не е само предизборно. „Ние работим с много задълбочени експерти в енергетиката, които не са само част от партията и листите ни. Имаме външни експерти, като някои от тях са на международно ниво. Например от ЕС, Канада, а дори и от Япония, чийто опит ние ползваме.“

Той посочи, че всички политически сили и парламентарни групи трябва да седнат и да направят Единна стратегия за Енергетиката в България. „Разбира се може да има много външни фактори, които да повлияят, но все пак трябва да имаме принципи, на които да стъпим и които да се следват.“

Любомир Каримански подчерта, че е друг въпрос и това – до колко и по какъв начин Европа се отнася до отстояването на исканията от страна на България за датата на затваряне и въобще необходимостта от затваряне на тецове.

„Струва ми се, че има двоен стандарт в Европа. Имам предвид всички тези зелени сделки. Особено търговията на емисиите в Европа.“ Експертът заяви, че не е видял Единен европейски стабилизационен фонд за търгуването на тези емисии, така че да ги няма тези сериозни маржове, и да се предотврати бум на цените.

„Виждаме, че никой и с никакъв механизъм не иска да повлияе на това.“

А иначе всички искаме предвидимост, посочи той.

Финансистът припомни, че Енергийната комисия в 46-о НС, начело с Иван Хиновски от ИТН, и в двата последни парламенти се е занимавала точно с това – как и по какъв начин да има заместващи мощности. „И ние от ИТН дадохме мерки, които оповестихме. Те са приоритетни за сегашното състояние, за да се подобрят нещата.“
Трябва да се преразгледа нормативната база от КЕВР, изрази мнение икономистът. „Чрез Наредбата за търговия на енергийната борса, правителството на Герб преди няколко години направи така, че да може да съществува спекулативният пазар… Да има изкривен пазар, който е почти монополен.“

Председателят на бюджетната комисия в 46-и парламент посочи, че Европейският съюз не предлагат Единна евростратегия за емисиите, която да е достатъчно ясна за България.

Той изрази мнение, че по-скоро не вярва на социологията. „Много е важно какво се цели с въпроса на социолозите – за кого бихме гласували! Защото може ли да кажем, че когато питат хората за кого биха гласували, те са наясно какво точно предлага, например, новото политическо движение „Продължаваме промяната“.“
Той посочи, че всички останали партии са се явявали на предишните избори и всички вече имат явни политически програми. Та как социолозите могат въобще да задават такъв въпрос, като не знаем реално за какво да гласуваме и каква е програмата на някои партии?!“

Той беше категоричен, че за в бъдеще ще се наложи на хората все повече и повече да четат предизборни програми. „Защото иначе примерно хората, които са твърдо ядро на Герб, ще продължават да ги подкрепят и да гласуват за лъскавата фасада, без да гледат съдържанието!“

Икономистът изрази мнение, че за сега разчетите и макрорамката не показват сериозна необходимост от външен дълг. „Ако успеем да разрешим енергийния проблем положително за страната ни, нещата могат да бъдат успокоени. И за бизнеса.“

Той посочи, че един от основните фактори за инфлацията е политическото недоверие. „Когато има недоверие и криза, инфлацията много обича да вирее и расте. Именно и в тази посока трябва да насочим енергията си в едно ново правителство.“

Каримански заяви, че дори да звучи популистко за някои, но трябва да хванем момента и да работим за изграждане на 7 и 8 блок на АЕЦ Козлодуй. „Смятаме с експертите от ИТН да започнем този разговор още първите дни на 47-о НС. Защото Европа все още не е решила. Тя се колебае. В Германия се надигат настроения за отварянето на техни ядрени мощности. Франция пък все още поддържа ядрената си енергетика и няма да се откаже така лесно.“

Икономистът заяви, че е твърдо за Еврото, но е много важно кога и как жизненият стандарт на населението ни ще има възможност да догони поне средните стойности на ЕС.“

Сега сме последни по стандарт, но чрез „Планът за възстановяване и устойчивост“ можем да започнем да се оттласкваме от дъното, каза за финал финансовият и икономически експерт от „Има такъв народ“.

0/5 (0 Reviews)

Сподели: